Op.Dr Servet Yetkin Genel Cerrahi Uzmanı
Anasayfa - Blog - Küçük ama can yakacak kadar büyük bir hastalık!
Küçük ama can yakacak kadar büyük bir hastalık!

Küçük ama can yakacak kadar büyük bir hastalık!

Anal fissürden korunma yolları

Makat çatlağı(fissür), birçok kişinin sık sık şikayet ettiği sorunların başında gelir. Çoğu zaman önemsenmediği için doktora dahi gidilmez ama kronikleşmesi halinde ızdırap vericidir. Vücudumuzun işleyişi oldukça bütünsel, vücudumuza aldığımız besinler ya da vücudumuz için yaptığımız tüm faaliyetler bu işleyişin, iyi ya da kötü süreçler yaşamasında oldukça etkili. Birçok rahatsızlık, birden bire kendiliğinden oluşan hastalıklar değil, bir durumun ya da olayın tetiklemesi sonucu ortaya çıkarlar. Bu sebeple makat çatlağından nasıl koruyabileceğimizi bilmek ve kimi zaman nüksetmesini engellemek oldukça önemli. Makat çatlaklarından korunmanın en kesin ve kalıcı yolu bir dizi korunma tedbirini uygulamaktan geçmektedir. bunların başında lif oranı yüksek gıdalar ve bol miktarda su içmek gelir, makat çatlağının beslenmeyle ne ilişkisi olabilir ki diyebilirsiniz. Lakin sağlıklı beslenmeyen kişilerde, vücudumuz ne yazık ki doğru çalışamaz. Sürekli fast food beslenen, yeterli sıvı alımı yapmayan, hareketsiz birinin bağırsaklarının düzgün bir biçimde çalışması beklenemez.

Makat çatlaklarından korunmanın en kesin ve kalıcı yolu bir dizi korunma tedbirini uygulamaktan geçmektedir. Şu 9 önlemi lütfen önemseyip günlük yaşantınızda uygulayın:

  1. Kabızlıktan şiddetle sakının. Bunun için, tatil günleri dahil, her sabah aynı saatte kalkın bir bardak soğuk erik veya kayısı marmelatı suyu veya soğuk süt içtikten ve gerekirse ardından kahvaltı yaptıktan sonra tuvalete çıkın. Bu işlemler, bağırsaklarınızı, yani gastrokolik refleksi harekete geçirecektir. Gün boyu her fırsatta erik, kayısı ve benzeri meyve şurubu veya normal su içmeye devam edin.
  2. Yeteri kadar sıvı alın: Sıvı alımı kabızlığın en doğal çözümüdür. Bu nedenle kabızlığı tedavi etmek aynı zamanda makat çatlaklarının iyileşmesini de kolaylaştırmaktadır. Eğer vücudumuz suya ihtiyaç duyuyorsa, bunu bağırsaklarımızdan alacaktır; ki bu da bağırsak hareketlerimizin kuru, sert olmasına yani kabız olmamıza sebep olacaktır.
  3. Diğer yandan ishal de makat çatlaklarının nedenleri arasında önemli bir yere sahiptir. İshalli kişilerde Anal Fissürler bir türlü iyileşmezler. O nedenle Anal Fissürü önlemek için ishali de iyi etmek gerekecektir.
  4. Tuvalet ihtiyacını ve saatini sakın ertelemeyin.
  5. Lifli besinler tüketin: Lifli yiyecekler, dışkılamayı rahatlatır ve kabızlığa çözüm olur.
  6. Tahriş yapabileceğinden, taharetlenirken sabun veya şampuan kullanmayın. Kurulanırken sert kağıt veya bez yerine gayet yumuşak tuvalet kağıdını tercih edin.
  7. Gün boyu tuvalet temizliğinize özen gösterin. En ufak anal kaşıntı ve kirlenme şüphesinde bol ılık su ile yeniden taharetlenin; hatta ılık suya oturun. Günde bir veya iki kez tuvalete çıkın, ikiden fazla tuvalete çıkıyorsanız ishal veya bağırsak enfeksiyonunuz var demektir; ishalin, fissürleri tahrik ve tahriş edeceğini unutmayın.
  8. Şişmanlık ve hareketsizlikten sakının. Şişman kişilerde makat çatlağı, zayıflara göre daha fazla olur.
  9. Kafein alımını kısıtlayın: Kafeinli içecekler kabızlığa neden oldukları için bu bakımdan çay ve kahve tüketimini azaltmak makat çatlağı tedavisi için faydalı olacaktır.

Hastalıklar ve Tadaviler

Sizi Arayalım


doktorunuza sorun

BİZ SİZİ ARAYALIM