Op.Dr Servet Yetkin Genel Cerrahi Uzmanı

Anal Fissürde Ameliyatsız

Tedavi Mümkün.

Detaylı Bilgi için hemen size ulaşalım...Enjeksiyon ile; Fissürün ameliyatsız tedavisi için popüler bir yöntemdir. Anal bölgede iç anal sinirlerin belirli noktalarına botulinum toksini verilerek kastaki kastaki spazm çözülmeye çalışılır.

Etkinliği yani tedavi ve tekrarlama olasılığı %60 - 70 civarındadır. Kliniğimizde uygulama sedasyon anestezisi altında ve orjinal molekül kullanılarak ve uygun hasta seçimi ile başarı oranı maksimum tutulmaya çalışılmaktadır.

Her fissür hastası için enjeksiyon uygulanabilir mi?

Her hasta ve her fissür enjeksiyon için uygun olmayabilir.

Anal Fissür (Makat Çatlağı)

Anüs (makat) bölgesindeki deride oluşan yırtık veya çatlaktır. Görünüş olarak küçük olmasına karşın verdiği rahatsızlık çok belirgindir. İlk bir aylık dönemdeki yırtıklara "akut anal fissür", daha uzun süreli ve meme (şişlik) yapmış yırtıklara da "kronik anal fissür" (KAF) denir. Kadın ve erkekte aynı oranlarda ve her yaş grubunda görülebilir. Genelde fissür yüzeysel olarak başlar ve hızla derinleşip altta yatan makat iç kasına ulaşabilir. Bu durumda hastalık kronik hale gelir.

Anal Fissür Nedir?

 

Anal fissür belirtileri

 

Makat çatlağında en net belirti AĞRI ve yanmadır. Bu ağrı dışkılama sonrası şiddetlenir ve sonrasında 4-5 saat devam edebilmektedir, kimi hastalarda hiç dinmeyen bir ağrı söz konusu olabilir. Dışkılama sonrası fissürün yırtılmasıyla kanamalar ortaya çıkabilmektedir. Bu kanamalar damla şeklinde veya tuvalet kağıdına bulaşan ince çizgiler şeklinde görülebilmektedir. Nadirende olsa fissür tabanında damar varsa şiddetli kanama yapabilir.

Anal fissür nedenleri

  • Kabızlık ve sert dışkılama
  • Fazla ıkınma
  • Şiddetli ishal
  • Bazı hastalıklar (Crohn hastalığı ve ülseratif kolit)
  • Gebelik ve doğum
  • Ters ilişki sonucu makat kaslarının zorlanması
  • Makat bölgesinde travma (lavman, rektal termometre, v.b.)
  • Genetik faktörler

 

Tedavi

Anal Fissür Tedavisi

Akut anal fissür, medikal tedavi ve hayat tarzı değişiklikleri ile kolayca iyileşir. Diyet, dışkı yumuşatıcı ilaçlar, kısa süreli topikal kremler, sıcak su oturma banyoları, ağrı varsa ağrı kesiciler tedavi olarak uygulanır. Erken fissürlerde ilaç tedavisinin başarı şansı, dikkatli bir uygulama ile % 80'den bile düşüktür tedaviye ve tüm önlemlere rağmen 6-8 hafta içinde nüks ederse bu duruma kronik anal fissür denir. 

Kronik anal fissür

A-  Enjeksiyon; Fissürün ameliyatsız tedavisi için popüler bir yöntemdir. Anal bölgede iç anal sinirlerin belirli noktalarına botulinum toksini verilerek kastaki kastaki spazm çözülmeye çalışılır.

Etkinliği yani tedavi ve tekrarlama olasılığı %60 - 70 civarındadır. Kliniğimizde uygulama sedasyon anestezisi altında ve orjinal molekül kullanılarak ve uygun hasta seçimi ile başarı oranı maksimum tutulmaya çalışılmaktadır. Her hasta ve her fissür enjeksiyon için uygun olmayabilir.

B- Cerrahi Tedavi; Hayat tarzı değişiklikleri, ilaç tedavileri, oturma banyoları, dışkı yumuşatıcılar veya enjeksiyon ile düzelmeyen fissürlerde tek seçenek cerrahidir. Kliniğimizde kronik anal fissürlerde cerrahi olarak kapalı LİS operasyonu uygulanmakta olup başarı oranı %99 civarındadır. Sizi Arayalım


doktorunuza sorun

İlgili Yazılar

Küçük ama can yakacak kadar büyük bir hastalık!

Makat çatlağı(fissür), birçok kişinin sık sık şikayet ettiği sorunların başında gelir. Çoğu zaman önemsenmediği için doktora dahi gidilmez ama kronikleşmesi halinde ızdırap vericidir.

Devamı

Anal Fissür

Günümüzde yaşam koşulları ve beslenme alışkanlıklarımızdan dolayı büyük çoğunluğumuzda kabızlık problemi kronikleşmeye başladı. Kabızlık çoğunluklada çok önemsenmeyen musil benzeri ilaçlar yada bitki çayları ile geçici çözümlerle geçiştirilen bir rahatsızlık bizler için ancak kabızlık fazla ıkınma gibi problemler zamanda makatta yırtılma yada çatlamalara neden olabiliyor ve bu ciddi olarak yaşam konforumuzu düşürebilyor. 

Devamı

adresHAYAT HASTANESİ BURSA
Adres : Ankara Yolu Caddesi No:44
Büyükşehir Belediye Binası Karşısı
Osmangazi/BURSA


Sizi Arayalım


doktorunuza sorun

BİZ SİZİ ARAYALIM