Op.Dr Servet Yetkin Genel Cerrahi Uzmanı
Anasayfa - Blog - Fistül Tedavisinde Lazerle Riskleri ve Tedavi Süresini Azaltın!
Fistül Tedavisinde Lazerle Riskleri ve Tedavi Süresini Azaltın!

Fistül Tedavisinde Lazerle Riskleri ve Tedavi Süresini Azaltın!

 

Anal fistül yaşam kalitesini oldukça düşüren ağrı ve acıdan oturmayı, tuvalete gitmeyi, hareket etmeyi oldukça güçleştiren bir rahatsızlıktır. Fistül ofis çalışanları, bankacılar, pilotlar, şöforler gibi uzun süre oturarak mesai yapanlarda makat bölgesin apse oluşması ile ortaya çıkıyor. Anal fistül yapısı gereği ağaç köklerine benzer büyüdükçe ağaç kökleri gibi karmaşık ve çok dallıdır inatçı bir rahatsızlıktır.

Hemoroid zannedip ihmal etmeyin!

Makat bölgesinde oluşan temel üç rahatsızlık vardır bunlar hemoroid, anal fistül ve anal fissürdür. Makatta kanama üç rahatsızlığında en önemli belirtilerinden olduğu ve diğer belirtilerde birbirine benzediği için hasta kendini hemoroid oldum diye düşünüp hemoroid için krem vs gibi yöntemlerle durumu hafifletmeye geçirmeye çalışabilir. Ancak makat hastalıklarında üç hastalıkta yapısal ve tedavi olarak birbirlerinden tamamen farklıdır. 

Makatta kanama gibi şikayetleriniz olduğunda ötelemeden kulaktan duyma tedavilere başvurmadan lütfen öncelikle bir doktora başvurunuz. Hastalığınızın ne olduğunu öncelikle öğreniniz. 

Perianal fistülde makatta tıbbi adı ile kriptoglandüler olan bir apse oluşmaktadır. Perianal fistül apsenin oluştuğu salgı bezi ile apsenin boşaldığı dokuyu birbirine bağlayan kanaldır. Yaşam koşullarına bağlı olarak büyük abdest yapımı kolaylaştrıman için salgılanan sıvı salgılanamaz buda büyük abdestin dölgeyi tahriş ederek apse oluşturmasında neden olur bu apsede anal fistül adı verilir. Apseler zamanla patlayıp kötü kokulu bir iltihap akmasına neden olur. 

Anal fistül kadınlarda ve erkeklerde aynı oranda görülmektedir. Yaş ile ilgilide belirgin bir grup gözlemlenmemiştir. Her yaşta görülebilmektedir. Yaz aylarında sıcak ve nem arrtığı için daha sık görülmektedir. Çağımızın hastalıklarından olan obezite ve fazla kilo buna bağlı olarak gelişen kabızlık ve veya ishal gelişiminde büyük rol oynar.  

Fistül tanısı pelvik MR çekilerek belirlenmektedir. Fistül basit ve kompleks olmak üzere ikiye ayrılır. Anal Fistül çeşitleri olan basit ve kompleks arasındaki fark aslında ağaç köklerine benzeyen yapının yaygınlığı ve şekli ile ilgilidir. Bu yüzdende belirtileri hissettiğiniz anda tedavi için doktora görünmeniz çok önemlidir. Basit fistül çok daha hızlı iyileşirken kompleks fistüller hem tedavi süresi hemde riskleri açısından çok daha zorlayıcıdır. 

Fistül cerrahi ve lazer ile tedavi edilmektedir. Cerrahi ameliyatlar daha çok kompleks fistüllere uygulanmaktadır. Cerrahi işlemlerde makat bölgesindeki kaslarda zarar görecektir ve buna bağlı olarak kalıcı büyük abdest tutamama gibi yaşam boyu konforunuzu etkileyecek rahatsızlıklar oluşabilir. Bu yüzden bu cerrahiyi yapacak doktorun deneyimi önemlidir. Ayrıca cerrahi tedavinin iyileşme sürecinin ağrılı ve üzerine uzun süre yatamama gibi sorunlar ile aylarca sürebileceğide bilinmelidir. 

Gelişen teknoloji ile beraber özellikle boyu çok uzun olmayan fistüllerde lazer tedavisi yüksek başarı oranları göstermekte ve tedavi süresince hastaya konfor sağlamaktadır. Öncelikle bölgedeki enfeksiyonun boşaltılması için seton tedavisi uygulanır. 360 derece atış yapan makinelerle anal fistül yapıştırılır ve tedavi tamamlanmış olur. Hemoroid ve anal fistülde kullanılan cihazlar farklıdır. Lazer tedavisi sonucu hasta aynı gün taburcu olabilir ve Klasik ameliyatlar sonrası yaşanan ağrılı süreci çoğunlukla hiç yaşamaz yada minimum düzeyde yaşar. 

Toplumumuzda bölge itibariyle ayıp gibi utanma gibi sebeplerle makat bölgesindeki rahatsızlıklar için doktora gitmeye çekinilebiliyor. Ancak unutmayalım ki hayatınızda sadece kendi sağlığınız öncelikli ve bu rahatsızlık ilerlediğinde operasyon çok daha riskli olmasının yanı sıra kolon kanserini tetikleyici unsur olabiliyor. 

Hastalıklar ve Tadaviler

Sizi Arayalım


doktorunuza sorun

BİZ SİZİ ARAYALIM