Op.Dr Servet Yetkin Genel Cerrahi Uzmanı
Anasayfa - Blog - Rektum Kanserini Önlemek Mümkün mü?
Rektum Kanserini Önlemek Mümkün mü?

Rektum Kanserini Önlemek Mümkün mü?

Kalın bağırsağı anüse bağlayan son kısma rektum adı verilmektedir ve vücuttan atılacak dışkının saklanmasıyla görevlidir. Rektum kanseri, kanserli hücrelerin rektum dokularında kontrolsüz şekilde çoğalması sonucunda meydana gelmektedir ve genellikle rektum astarında bulunan poliplerden kaynaklanmaktadır. Rektum kanseri riskini arttıran birçok farklı faktör mevcuttur. Rektum kanseri genellikle ileri yaşlarda ortaya çıkmaktadır. Ülseratif kolit, Crohn hastalığı, hayvansal kaynaklı beslenme, hareketsiz bir yaşam ve obezite rektum kanseri riskini arttırabilmektedir. Alkol ve sigara kullanımı da rektum kanseri riskini arttıran faktörler arasındadır. Genetik faktörlerde rektum kanseri riskini arttırmaktadır.

Rektum Kanseri Belirtileri

Rektum kanseri genellikle belirti vermez ve rutin kontrollerde tanısı konulabilir. Hastalık genellikle ileri evrelerde belirti göstermektedir. Makat kanaması rektum kanserinin en sık görülen belirtisidir. Dışkıda kan görülmesi, dışkıda mukus, kabızlık, ishalde rektum kanserinin sık görülen belirtileri arasındadır. Bağırsak hareketleri esnasında ağrı ve yeterli dışkılayamama hissi de rektum kanserinin sık görülen belirtileri arasındadır.

Rektum Kanseri Tanı ve Tedavisi

Rektum kanserinin erken teşhis edilebilmesi için 50 yaşından sonra rutin kontrollerin aksatılmaması önem taşımaktadır. Ailesinde kolorektal kanser öyküsü bulunan, risk faktörü altında olan kişilerin rutin kontrollere daha erken başlaması gerekmektedir. Rektum kanseri tanısında kolonoskopi yönteminden faydalanılmaktadır. Rektum kanseri tedavisinde uygulanacak yönteme kanserin evresi, hastanın genel sağlık durumu gibi faktörler incelenerek karar verilmektedir. Rektum kanseri tedavisinde kemoterapi ve cerrahi yöntemlerden faydalanılabilmektedir.

Rektum Kanserini Önlemek Mümkün mü?

Rektum kanserinin önlenebilmesi için risk faktörleri göz önünde bulundurularak 50 yaşından sonra rutin kolonoskopi uygulanması önerilmektedir. Rektum kanseri rektum polipleri nedeniyle gelişebilmektedir bu nedenle kolonoskopi riski azaltmak için oldukça önemlidir. Lifli gıdalarla beslenme, düzenli egzersiz, kilo kontrolü ve hayvansal gıda tüketiminin azaltılması da rektum kanserinin önlenmesin de önem taşımaktadır.

Hastalıklar ve Tadaviler

Sizi Arayalım


doktorunuza sorun

BİZ SİZİ ARAYALIM