Op.Dr Servet Yetkin Genel Cerrahi Uzmanı
Anasayfa - Blog - Kolon Kanseri: Risk Altında Mıyım?
Kolon Kanseri: Risk Altında Mıyım?

Kolon Kanseri: Risk Altında Mıyım?

Ülkemizde ve dünyada en sık görülen kanser türleri arasında yer alan kolon kanseri risk faktörleri hakkında bilgi sahibi misiniz? Kolon kanseri risk faktörleri hakkında bilgi sahibi olarak ve vücudunuzu iyi dinleyerek erken evrede tanı ve tedavi imkânından faydalanabilirsiniz.

Kolon Kanseri Nedir?

Kalın bağırsak ve bağırsağın son 15cm’lik kısmı olan rektumda bulunan hücrelerin kontrolsüz şekilde çoğalması sonucunda meydana gelen kolon kanseri en sık 50 yaşından sonra ortaya çıkmaktadır. Kolon kanserinde de diğer kanser türleri gibi erken evrede tanı yüksek tedavi başarısı sağlamaktadır. Erken evrede tanı konulamayan hastalarda kanser yakın organlara ve lenf, kan dolaşımı yoluyla diğer organlara yayılım gösterebilmektedir.

Kolon Kanseri Belirtileri

Kolon kanserinin en sık görülen belirtileri uzun süreli kabızlık, ishal ve dışkıda kan görülmesidir. Ani kilo kaybı, ağrılı dışkılama ve kusmada kolon kanserinin sık görülen belirtileri arasındadır. Demir eksikliği anemisi ve karında kitle varlığı hissi de kolon kanseri açısından önemli belirtiler arasındadır.

Kolon Kanseri Risk Faktörleri

Kolon kanseri gelişmesi riskini arttıran bazı faktörler mevcuttur. Kolon kanseri tanısı alan hastaların %90’ı 50 yaş üzerindedir bu nedenle 50 yaşından sonra rutin kontroller oldukça önemlidir. Genetik faktörlerde kolon kanseri riskini arttıran etmenler arasında yer almaktadır. Obezite de kolon kanseri riskini arttırmaktadır. Hayvansal yağlar, düşük lifli gıdaların tüketimi hastalığın ortaya çıkma olasılığını arttırmaktadır. Dengeli ve bol lifli beslenme, bol sıvı tüketimi kolon kanserinden korunmak için önem taşımaktadır. Vitamin eksikliği, sigara ve alkol kullanımı, hareketsiz yaşam tarzıda kolon kanseri riskini arttırmaktadır. Ülseratif kolit, Crohn hastalığı, kalın bağırsak kanseri veya kalın bağırsak polip öyküsü olan kişiler de kolon kanseri görülmesi olasılığı daha yüksektir.

Hastalıklar ve Tadaviler

Sizi Arayalım


doktorunuza sorun

BİZ SİZİ ARAYALIM