Op.Dr Servet Yetkin Genel Cerrahi Uzmanı

15 Dakika’da

Hemoroide SON!

 

Detaylı Bilgi için Hemen Size Ulaşalım...Kesiksiz, Dikişsiz Hemoroid Tedavisi

Ameliyatsız bir yöntem olan Infrared Fotokoagülasyon, halk arasında bilinen adı le laser ile hemoroid tedavisi olarak da bilinir. Bu uygulamada anal kanalın içerisinde hemoroid başlangıç noktasına infrared ışını uygulanır. Laser tekniği ile sedasyon anestezi altında yapılır ve işlem süresi 5-15 dakikadır. İşlem sonrası ağrı en az olan yöntemdir. İşe dönme süresi daha kısadır. Özellikle iç hemoroid tedavisinde, “Infrared Koagülasyon Teknolojisi” ile ameliyatsız ve hastaneye yatmadan, günlük hayatınıza hiç ara vermeden, kısa sürelerde hastalıktan kurtulmak mümkün.

soru
Tedavi her hemoroid için uygun mudur?
Üçüncü dereceye kadar olan hemoroidlere uygulanır. 4. evre hemoroidlerde ek tedavi yöntemleri gerekebilir.

 

Daha Fazla Bilgi

Hemoroid Nedir

Halk arasında basur ya da mayasıl olarak da adlandırılan,makatın çevresinde mevcut olan damarların, bacaklarda görülen varisler gibi şişmesiyle oluşan bir hastalıktır. Oldukça rahatsız edici ve acı veren bir problemdir. Aynı zamanda birçok kişinin muzdarip olduğu çok yaygın bir sorundur. En sık karşılaşılan komplikasyon ise ıkınma sırasında ortaya çıkan kanamadır. İkinci sık yaşanan komplikasyon ise acı veren kan pıhtılarıdır. 

 

Hemoroid sebepleri;

Kabızlık, çok fazla un içeren bir beslenme düzeni, yeterli meyve ve sebze tüketmemek, kabızlık veya ishal, hamilelik, prostat büyümesi, doğum esnasındaki ıkınma baskısı, ıkınırken çok fazla efor sarf etme, ailevi yatkınlık, karaciğer sirozu, oturur vaziyette çok zaman geçirmek, mesleki sebepler.

 

Hemoroidin belirtileri;

Makatta  kanama, dışkılamada memeler ve şişlikler, kaşınma ve irritasyon, ağrı, ıkınırken acıma, anüste beliren hassas ve sert bir yumru, anüs çevresinde şişkinlik, kabızlık hissi oluşması hemoroid belirtileri arasındadır bu belirtileri yaşıyorsanız. Mutlaka doktorunuza danışın. 

 

Hmoroidler (basur) bulundukları bölgeye göre ikiye ayrılmaktadır. Anüsün dış kısmında cilt altında yerleşim gösteriyorsa dış hemoroid (eksternal), anüs dediğimiz dışkılama bölgesi iç tarafında yer alıyorsa iç hemoroid (İnternal) olarak ifade edilir. 

 Hemoroid Hastaları Neden Doktora Gitmemeyi Tercih Ediyor?

 

HEMOROİD DERECELERİ NELERDİR?
 

1. Derece Hemoroid: Kanama en önemli şikayettir. Hemoroidler rektoskopi sırasında saptanır.

2.Derece Hemoroid: Kanama ve kaşıntı şikayetleri görülür. Ikınma ile anal muayene esnasında saptanır.

3.Derece Hemoroid: Kanama, kaşıntı ve makatta ıslaklık hissi şikayetleri ile başvurulur. Anal muayenede prolabe yani makatın dışında hemoroid pakeleri (şişlikler) görülür. Muayene ile içeriye gönderilebilir.

4.Derece Hemoroid: Kanama, kaşıntı, akıntı ve ağrı şikayetleri görülür. Muayene ile içeri redükte edilemeyen şişlikler saptanır.

Hemoroid Tedavi Yöntemleri

 Sizi Arayalım


doktorunuza sorun
Öncelikle barsak fonksiyonlarının düzenlenmesi altta yatan kabızlığın giderilmesi, diyette bol lifli gıdalara ağırlık verilmesi, günlük su alımının arttırılması ortalama 1.5-2 litre su içilmesi önerilmektedir. 

İlaç tedavisi;

Yakınmaları henüz başlamış, erken dönemde hemoroid hastalarında ve akut alevlenme dönemlerinde ilaç tedavisi ve yardımcı rahatlatıcı önlemler uygulanabilir.. Hastaya ağızdan hemoroid hapları  verilir. Yanısıra lokal uygulama için de pomad ve fitiller başlanır.

Dışkı Yumuşatıcılar;

Hemoroid hastalarında çoğunlukla inatçı kabızlık vardır. Tedavide bu da gözönüne alınarak dışkı yumuşatıcılar ile günde 1­-2 defa tuvalette uzun kalmaya gerek bırakmayan bir dışkılama sağlanmaya çalışılır. Unutulmamalı ki; ishal halinde dışkılama da sert dışkılama kadar zararlıdır.

Ilık su oturma banyosu;

hastaların anal bölgede basınç artışına bağlı ağrı ve ödemleri vardır. Ilık su oturma banyosu yapılarak anal kaslarda bir gevşeme kan dolaşımında bir normalleşme sağlanır bunun tedaviye katkısı yüksektir.

 

  • Boğma Yöntemi-Band ligasyon
  • İnfrared koagulasyon
  • Skleroterapi
  • Laser tekniği ile sedasyon anestezi altında yapılır ve işlem süresi 5-15 dakikadır. İşlem sonrası ağrı en az olan yöntemdir. İşe dönme süresi daha kısadır. Üçüncü dereceye kadar olan hemoroidlere uygulanır.) 4. evre hemoroidlerde ek tedavi yöntemleri gerekebilir.

Laserle Hemoroid Tedavisi Kimler için Uygundur Etkili midir?

 

Cerrahi tedavide birçok seçenek mevcuttur. Hastanın durumuna ve hemoroidin derecesine göre değerlendirilip sizin için en uygun yöntem belirlenir.

  • Açık cerrahi ameliyat
  • PPH (Longo Tekniği)

İlgili Yazılar

Gebelikte Hemoroid Tedavisi

Gebelikte Hemoroid Gebelik; hemoroid oluşumunu ya da varolan hemoroidlerin yarattığı şikayetlerin artmasını sağlayan bir durumdur. Ancak alınacak bazı önlemlerle gebeliğinizi bu açıdan hiçbir sorun yaşamadan atlatmanız mümkün ...

Devamı

Kabızlığı önlemenin yolları...

Beslenme alışkanlıklarının değiştirilmesi: Sebze meyve bakımından zengin beslenme ve lif bakımından zengin beslenme, kabızlığı önlemek için yararlı olabilir. Magnezyumdan zengin besinler bağırsak hareketlerini hızlandırır, ...

Devamı

Hemoroid Deyip Geçmeyin Kolon Kanseri Olabilir.

Kolon kanserlerinin başlangıcı bağırsak içindeki hücre büyümeleri yani poliplerdir. Ancak polipler ilk başlarda çoğunlukla hiçbir yakınmaya sebep olmaz. Polipler kanserleşmeye başladıkça, boyutça büyüdüklerinde ya da sayıları arttıkça kişinin bağırsak alışkanlıklarında şu değişikliklere sebep olurlar:

Devamı

adresHAYAT HASTANESİ BURSA
Adres : Ankara Yolu Caddesi No:44
Büyükşehir Belediye Binası Karşısı
Osmangazi/BURSA


Sizi Arayalım


doktorunuza sorun

BİZ SİZİ ARAYALIM